Used Ford for Sale in Calgary
| Body Style: | SUV |
| Engine: | 1.5L 3cyl |
| Exterior Colour: | Other |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | A21097 |
2021 Ford Escape Titanium Hybrid 4dr All-Wheel Drive
LUXURY HYBRID | AWD | FUEL SAVER
| Price: | $23,999$21,788 |
Price does not include GST.
Mileage:144,861 km
| Body Style: | SUV |
| Engine: | 2.5L 4cyl |
| Exterior Colour: | Black |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | All Wheel Drive |
| Stock #: | 69442 |
Fuel-Efficient Hybrid AWD System
Titanium Trim with Premium Features
Heated Seats & Heated Steering Wheel
Adaptive Cruise Control & Navigation
Power Liftgate & Remote Start
LED
2021 Ford Escape Titanium 4dr All-Wheel Drive
| Price: | $23,995 |
Price does not include GST.
Mileage:82,038 km
| Body Style: | SUV |
| Engine: | 2.0L 4cyl |
| Exterior Colour: | Red |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | All Wheel Drive |
| Stock #: | TK-160A |
Get behind the wheel of our Accident Free 2021 Ford Escape Titanium AWD in Rapid Red with the Elite Pack, and you can make a bold impression on your next adventure! Powered by a TurboCharged 2.0 Litre EcoBoost 4 Cylinder supplying 250hp matched with a paddle-shifted 8 Spe
.....Read MoreLire la suite2021 Ford Explorer Limited 4dr 4x4
2.3L, 4WD, SUNROOF, 360 CAMERA/ SENSOR, NAVIGATION, LEATHER HEATED SEATS, HEATED STEERING WHEEL, HANDS FREE LIFTGATE WITH FOOT ACTIVATION, TRAILER TOW PKG CLASS 2, B+O SOUND, ADAPTIVE CRUISE CONTROL,
| Price: | $32,990$30,990 |
Price does not include GST.
Mileage:119,221 km
| Body Style: | SUV |
| Engine: | 2.3L 4cyl |
| Exterior Colour: | Silver |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | T-1602A |
This 2021 Ford Explorer is for sale today.
This Ford Explorer is the ultimate exploration vehicle with plenty of style and space for all of your passengers and cargo. It ha.....Read MoreLire la suite
2021 Ford F-150 XLT 4x4 SuperCrew Cab Styleside 5.5 ft. box
One-Owner | No Accidents | Well-Maintained
| Price: | $31,058 |
Price does not include GST.
Mileage:177,818 km
| Body Style: | Pickup |
| Engine: | 2.7L 6cyl |
| Exterior Colour: | Black |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | TK-81A |
This 2021 Ford F-150 XLT is a local Alberta truck that was originally delivered through Woodridge Ford in Calgary. It has been used for personal travel throughout the province and comes to us as a well-documented unit with a consistent history of care. Th
.....Read MoreLire la suite2021 Ford F-150 XLT 4x4 SuperCrew Cab Styleside 5.5 ft. box
| Price: | $40,995 |
Price does not include GST.
Mileage:88,636 km
| Body Style: | Pickup |
| Engine: | 5.0L 8cyl |
| Exterior Colour: | White |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | B89185 |
Our Oxford White 2021 Ford F-150 XLT SuperCrew 4X4 won't want to stop until you do! Motivated by a 5.0 Litre V8 delivering 400hp to a 10 Speed SelectShift Automatic transmission for top-notch towing and hauling capability. This Four Wheel Drive truck also scores appro
.....Read MoreLire la suite2021 Ford F-150 Lariat 4x4 SuperCrew Cab Styleside 5.5 ft. box
| Price: | $38,776$36,888 |
Price does not include GST.
Mileage:162,466 km
| Body Style: | Pickup |
| Engine: | 2.7L 6cyl |
| Exterior Colour: | Grey |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | 7169 |
2021 Ford Ranger XLT 4x4 SuperCrew 5 ft. box
| Price: | $38,776$36,888 |
Price does not include GST.
Mileage:94,173 km
| Body Style: | Pickup |
| Engine: | 2.3L 4cyl |
| Exterior Colour: | Blue |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | TA-764A |
With its EcoBoost performance, 4WD capability, and strong towing capacity, this 2021 Ford Ranger XLT SuperCrew is a versatile midsize truck that balances capability, efficiency, and comfort. An excellent choice for drivers looking for a dependable truck for work and daily
.....Read MoreLire la suiteLoading More Vehicles ...








