Used Ford Explorer for Sale in Calgary
2022 Ford Explorer Platinum 4dr 4x4
V6 | PANORAMIC ROOF | 3RD ROW | LEATHER
| Price: | $36,999$32,999 |
Price does not include GST.
Mileage:167,808 km
| Body Style: | SUV |
| Engine: | 3.0L 6cyl |
| Exterior Colour: | Grey |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | 69343 |
Twin Turbo 3.0L V6 Engine
Four Wheel Drive
Panoramic Sunroof
Navigation System
Leather Seats
Heated And Cooled Front Seats
Adaptive Cruise Control
Premium Soun
2022 Ford Explorer Platinum 4dr 4x4
3.0L, SUNROOF, NAVIGATION, 360 BACKUP CAMERA/ SENSOR, LEATHER HEATED SEATS, TOW PKG, BLINDSPOT MONITORING, B+O SOUND, HEATED STEERING WHEEL, 21, PREMIUM TECH PKG, AUTO PARK ASSIST, ADAPTIVE CRUISE CON
| Price: | $48,990$46,990 |
Price does not include GST.
Mileage:46,614 km
| Body Style: | SUV |
| Engine: | 3.0L 6cyl |
| Exterior Colour: | Grey |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | T-1694A |
Low Mileage, Sunroof, Leather Seats, Cooled Seats, Power Tailgate, Wireless Charging!
This 2022 Ford Explorer is for sale today.
This Ford Explorer is the ultimate exploration vehicle with plenty of style and space for all of your passengers .....Read MoreLire la suite
This 2022 Ford Explorer is for sale today.
This Ford Explorer is the ultimate exploration vehicle with plenty of style and space for all of your passengers .....Read MoreLire la suite
2022 Ford Explorer XLT 4dr 4x4
2.3L, SUNROOF, BACKUP CAMERA/ SENSOR, NAVIGATION, CUSTOM KATSKIZ LEATHER, HEATED SEATS, HEATED STEERING WHEEL, CO-PILOT360, ADAPTIVE CRUISE CONTROL, 20 RIMS, LANE KEEP, BLINDSPOT MONITORING, 6 PASSENG
| Price: | $37,990$35,990 |
Price does not include GST.
Mileage:77,464 km
| Body Style: | SUV |
| Engine: | 2.3L 4cyl |
| Exterior Colour: | Black |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | T-1184A |
Heated ActiveX Seating Material, Sunroof, Ford Co-Pilot360 Assist+, XLT Sport Appearance Package!
This 2022 Ford Explorer is for sale today.
This Ford Explorer is the ultimate exploration vehicle with plenty of style and space for all of .....Read MoreLire la suite
This 2022 Ford Explorer is for sale today.
This Ford Explorer is the ultimate exploration vehicle with plenty of style and space for all of .....Read MoreLire la suite
| Body Style: | SUV |
| Engine: | 2.3L 4cyl |
| Exterior Colour: | Black |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | TA-792A |
With its EcoBoost efficiency, 4WD capability, 202A High Package, and trailer tow equipment, this 2022 Ford Explorer XLT offers a well‑rounded combination of comfort, versatility, and confidence. An excellent option for families or drivers looking for a capable midsize SUV
.....Read MoreLire la suiteLoading More Vehicles ...





