Used F-150 for Sale in Calgary
2024 Ford F-150 XLT 4x4 SuperCrew Cab 5.5 ft. box
| Price: | $63,779$59,888 |
Price does not include GST.
Mileage:45,354 km
| Body Style: | Pickup |
| Engine: | 2.7L 6cyl |
| Exterior Colour: | Grey |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | SA-1825A |
This 2024 Ford F-150 SuperCrew 4x4 pairs rugged capability with everyday comfort, powered by a responsive 2.7L EcoBoost® V6 built for confident towing and hauling. Inside, the spacious cabin features a 12-inch SYNC® 4 touchscreen with Apple CarPlay®, Android Auto™, plus F
.....Read MoreLire la suite2024 Ford F-150 XLT 4x4 SuperCrew Cab 5.5 ft. box
| Price: | $48,990 |
Price does not include GST.
Mileage:71,545 km
| Body Style: | Pickup |
| Engine: | 3.5L 6cyl |
| Exterior Colour: | Silver |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | B20872 |
| Price: | $49,990 |
Price does not include GST.
Mileage:73,974 km
| Body Style: | Pickup |
| Engine: | 5.0L 8cyl |
| Exterior Colour: | Black |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | B20873 |
2024 Ford F-150 Lariat 4x4 SuperCrew Cab 5.5 ft. box
| Price: | $63,990 |
Price does not include GST.
Mileage:68,542 km
| Body Style: | Pickup |
| Engine: | 5.0L 8cyl |
| Exterior Colour: | White |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | B89166 |
Our One Owner and Accident Free 2024 Ford F-150 Lariat SuperCrew 4X4 with the Black Appearance, Mobile Office, Tow/Haul, FX4 Off-Road, and Bed Utility Packs is designed to get things done in Oxford White! Motivated by a 5.0 Litre V8 generating 400hp to a 10 Speed Automati
.....Read MoreLire la suite2024 Ford F-150 Tremor 4x4 SuperCrew Cab 5.5 ft. box
3.5L, 4WD, BACKUP CAMERA/ SENSOR, LEATHER HEATED SEATS, B+O SOUND, INTEGRATED TRAILER BRAKE CONTROL, ADAPTIVE BLUE-CRUISE, BLIND SPOT MONITORING, LANE KEEP, PRO ACCESS TAILGATE, NO ACCIDENTS
| Price: | $69,990$67,990 |
Price does not include GST.
Mileage:68,248 km
| Body Style: | Pickup |
| Engine: | 3.5L 6cyl |
| Exterior Colour: | Grey |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | T-890A |
2023 Ford F-150 XLT 4x4 SuperCrew Cab 6.5 ft. box
No Accidents | Local Okotoks Trade | Well Maintained
| Price: | $28,995$26,995 |
Price does not include GST.
Mileage:313,455 km
| Body Style: | Pickup |
| Engine: | 5.0L 8cyl |
| Exterior Colour: | Silver |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | S-2060A |
This Iconic Silver F-150 XLT is a local Okotoks truck that has been well-cared for right here in our community. It shows 314,000 km on the odometer and was used personally by its one and only owner since it was new. This truck has stayed in Alberta and of
.....Read MoreLire la suite2023 Ford F-150 XLT 4x4 SuperCrew Cab 5.5 ft. box
Well-Maintained | High-Mileage Value | Towing Package
| Price: | $28,995$27,995 |
Price does not include GST.
Mileage:314,788 km
| Body Style: | Pickup |
| Engine: | 3.5L 6cyl |
| Exterior Colour: | Silver |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | S-2129A |
This White 2023 Ford F-150 XLT has arrived at our dealership showing 315,000 km on the odometer. While it has seen plenty of the open road, this truck remains a capable and modern choice for someone looking for late-model Ford technology and performance a
.....Read MoreLire la suite2023 Ford F-150 Lariat 4x4 SuperCrew Cab 5.5 ft. box
| Price: | $62,776$59,888 |
Price does not include GST.
Mileage:87,901 km
| Body Style: | Pickup |
| Engine: | 3.5L 6cyl |
| Exterior Colour: | White |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | TA-675A |
This Ford F150 Lariat blends capability with everyday comfort, offering strong performance and 4x4 confidence for any road or job. Inside, it features a premium leather interior, navigation, wireless charging, a 360° camera, and advanced driver assist technology for a smo
.....Read MoreLire la suite2023 Ford F-150 XLT 4x4 SuperCrew Cab 5.5 ft. box
Local Trade | Ford Co-Pilot360 | Heated Seats
| Price: | $42,995$41,995 |
Price does not include GST.
Mileage:105,089 km
| Body Style: | Pickup |
| Engine: | 3.5L 6cyl |
| Exterior Colour: | Grey |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | T-1516A |
This Carbonized Grey 2023 Ford F-150 SuperCrew has arrived at our dealership, offering the modern performance and versatile capability that makes the F-150 a leader in its class. With 106,000 km showing on the odometer, this pickup is ready for both profe
.....Read MoreLire la suiteLoading More Vehicles ...










