Used Ford F-150 for Sale in Calgary
2025 Ford F-150 Lariat 4x4 SuperCrew Cab 5.5 ft. box
| Price: | $70,997$69,888 |
Price does not include GST.
Mileage:36,314 km
| Body Style: | Pickup |
| Engine: | 3.5L 6cyl |
| Exterior Colour: | Blue |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | TA-421A |
This 2025 Ford F‑150 LARIAT delivers powerful performance and everyday drivability with its 3.5L V6 EcoBoost engine. Designed for confidence in all conditions, the 4WD system makes it equally capable on the highway, job site, or weekend getaway.
2024 Ford F-150 XLT 4x4 SuperCrew Cab 5.5 ft. box
| Price: | $49,999$47,990 |
Price does not include GST.
Mileage:71,545 km
| Body Style: | Pickup |
| Engine: | 3.5L 6cyl |
| Exterior Colour: | Silver |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | B20872 |
Powered by a 3.5L V6 ECOBOOST engine paired with a 10 Speed Automatic transmission, 4X4 Wheel Drive. This Vehicle seats 5.
You can expect all of our Pre-Owned vehicles to come with a complete AMVIC inspection, Recon.....Read MoreLire la suite
| Price: | $52,080$48,990 |
Price does not include GST.
Mileage:73,974 km
| Body Style: | Pickup |
| Engine: | 5.0L 8cyl |
| Exterior Colour: | Black |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | B20873 |
Powered by a 5.0L V8 engine paired with a 10 Speed Automatic transmission, 4X4 Wheel Drive. This Vehicle seats 5.
You can expect all of our Pre-Owned vehicles to come with a complete AMVIC inspectio.....Read MoreLire la suite
2024 Ford F-150 Tremor 4x4 SuperCrew Cab 5.5 ft. box
3.5L, 4WD, BACKUP CAMERA/ SENSOR, LEATHER HEATED SEATS, B+O SOUND, INTEGRATED TRAILER BRAKE CONTROL, ADAPTIVE BLUE-CRUISE, BLIND SPOT MONITORING, LANE KEEP, PRO ACCESS TAILGATE, NO ACCIDENTS
| Price: | $69,990$67,990 |
Price does not include GST.
Mileage:68,265 km
| Body Style: | Pickup |
| Engine: | 3.5L 6cyl |
| Exterior Colour: | Grey |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | 79273 |
This 2024 Ford F-150 is for sale today.
Just as you mould, strengthen and adapt to fit your lifestyle, the truck you own should do the same. The Ford F-150.....Read MoreLire la suite
2024 Ford F-150 XLT 4x4 SuperCrew Cab 5.5 ft. box
| Price: | $68,997$66,888 |
Price does not include GST.
Mileage:17,078 km
| Body Style: | Pickup |
| Engine: | 3.5L 6cyl |
| Exterior Colour: | Grey |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | TA-300A |
With low mileage, 4WD capability, and a highly sought‑after EcoBoost engine, this 2024 F‑150 XLT SuperCrew is a versatile, dependable truck that’s ready for towing, commuting, or weekend adventures.
2024 Ford F-150 Tremor 4x4 SuperCrew Cab 5.5 ft. box
| Price: | $68,776$65,888 |
Price does not include GST.
Mileage:83,613 km
| Body Style: | Pickup |
| Engine: | 3.5L 6cyl |
| Exterior Colour: | Grey |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | TA-780A |
This 2024 Ford F‑150 Tremor is built for drivers who want serious off‑road capability without sacrificing everyday comfort. Powered by the 3.5L V6 EcoBoost, it delivers strong torque, confident towing performance, and smooth acceleration across a wide range of driving con
.....Read MoreLire la suite2024 Ford F-150 XLT 4x4 SuperCrew Cab 5.5 ft. box
2.7L, 4X4, 360 BACKUP CAMERA/ SENSOR, CLOTH HEATED SEATS, BLACK APPEARANCE PKG, TAILGATE STEP, BLUE CRUISE CONTROL, BLOCK HEATER, 18 RIMS, LANE KEEP, SHORT WHEEL BASE, NO ACCIDENTS
| Price: | $59,990$57,990 |
Price does not include GST.
Mileage:38,152 km
| Body Style: | Pickup |
| Engine: | 2.7L 6cyl |
| Exterior Colour: | Black |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | 19516 |
2024 Ford F-150 STX 4x4 SuperCrew Cab 5.5 ft. box
| Price: | $49,997$47,888 |
Price does not include GST.
Mileage:52,173 km
| Body Style: | Pickup |
| Engine: | 2.7L 6cyl |
| Exterior Colour: | Black |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | T25720 |
Equipped with the strong 2.7L EcoBoost V6, this Ford F-150 STX delivers the perfect mix of performance and efficiency. Loaded with navigation, backup camera, lane assist, parking sensors, Wi‑Fi hotspot, and more. Finished in sleek black with the versatile 5.5’ box, it’s b
.....Read MoreLire la suite2023 Ford F-150 Lariat 4x4 SuperCrew Cab 6.5 ft. box
One-Owner | Well-maintained
| Price: | $56,995 |
Price does not include GST.
Mileage:89,099 km
| Body Style: | Pickup |
| Engine: | 3.5L 6cyl |
| Exterior Colour: | White |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | T86635 |
This 2023 Ford F-150 Lariat is a locally owned Alberta truck that recently arrived as a trade-in. With approximately 89,000 kilometers on the odometer, it has been primarily used for personal travel throughout the province. This pickup has been enhanced w
.....Read MoreLire la suiteLoading More Vehicles ...










